Święto 3 maja

Aktualności

Autor:

Święto państwowe Konstytucji 3 Maja to także, a raczej przede wszystkim, Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. W tym dniu w szczególny sposób dziękujemy Matce Bożej za opiekę nad naszym narodem, nad naszym krajem.

To nie Polacy byli inicjatorami uznania Maryi za Królową, lecz sama Maryja prosiła, aby Ją nazywać Królową Polski. Z taką prośbą zwróciła się osobiście do włoskiego jezuity Juliusza Mancinelli z Neapolu w 1608 roku. Maryja sama zechciała być Królową Polski i chce, by Polska była jej Królestwem. Jest to jedyny przypadek, że Maryja ogłasza się sama Królową konkretnego państwa. Oficjalnie tytuł Królowej Polski został nadany Maryi 1 kwietnia 1656 roku przez króla Jana Kazimierza po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego. Uroczystej koronacji jasnogórskiego obrazu dokonał biskup chełmski Krzysztof Jan Szembek 8 września 1717 roku.

3 maja 2024 roku w Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu odprawiona została uroczysta Msza Św. z pod przewodnictwem ks. kan. Ignacego Stawarza, z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, przedstawicieli samorządu, instytucji i organizacji lokalnych. Mszę uświetniła Orkiestra Wojskowa z Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu.

Po Mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz na pl. Słowiański, gdzie pod pomnikiem Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej złożono kwiaty.

Comments are closed.