24 marca – Niedziela Palmowa

1. Przeżywana dziś Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień Męki Pańskiej, który bezpośrednio poprzedza i wprowadza nas w największe nasze Święto jakim jest przeżywanie Dzieła Zbawienia w całym Triduum Paschalnym.

2. Dziś jeszcze Gorzkie Żale po Mszy Świętej wieczornej około godz. 17.50.

3. Przy bocznym wejściu do Sanktuarium od godz. 9.00 do godz. 14.00 Caritas rozprowadza jeszcze kartki świąteczne, baranki, świece i stroiki, z których dochód przeznaczony jest na Caritas Diecezji i Parafii, aby pomóc potrzebującym w przygotowaniu paczek świątecznych. Przy wejściu do zakrystii są jeszcze torby miłosierdzia oraz jest też skarbonka na kwiaty do Bożego Grobu.

4. W poniedziałek, na godz. 18.45 zapraszamy na spotkanie w Domu Parafialnym osoby, które pragną czytać opis Męki Pańskiej, według Luisy Picaretty, w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę.

5. We wtorek na godz. 19.00 zapraszamy do pomocy przy przygotowaniu dekoracji świątecznej w naszym Sanktuarium, czyli Grobu Pańskiego oraz ciemnicy.

6. PLAN LITURGII TRIDUUM PASCHALNEGO:
Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej w WIELKI CZWARTEK o godz. 18.00 rozpoczniemy czas Świąt Paschalnych W tym dniu wspominamy ustanowienie przez Jezusa w Wieczerniku Sakramentu Kapłaństwa oraz Eucharystii, dzięki czemu Jezus Żywy jest z nami zawsze. Po Liturgii adoracja Pana Jezusa w kaplicy ciemnicy będzie do godz. 24.00.
WIELKI PIĄTEK to dzień śmierci Pana Jezusa na Krzyżu. Kościół będzie otwarty od godz. 7.00. Spowiedź święta 7.00 – 13.00 i 14.00 – 17.30. O godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia Bożego oraz rozpoczęcie Nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia (nowenna potrwa do Niedzieli Bożego Miłosierdzia). Po Nowennie ostatnia Droga Krzyżowa. Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 18.00. Centralną cześcią Liturgii jest adoracja Krzyża Świętego. Wielki Piątek to jedyny dzień kiedy nie ma na świecie sprawowanej Mszy Świętej. Po Liturgii Wielkiego Piątku adoracja całą noc z czytaniem Męki Pańskiej według Luisy Picaretty. Po Liturgii możliwość spowiedzi do godz. 24.00.
WIELKA SOBOTA – wspominamy Jezusa spoczywającego w Grobie, dzień ciszy i tak powinien być przeżywany. Spowiedź 8.00 – 13.00 i 14.00 – 18.00. W polskiej tradycji w tym dniu święci się w kościele pokarmy. Może to zrobić także ojciec rodziny przed śniadaniem wielkanocnym i nie jest obowiązkowy obrzęd w kościele. Niemniej jednak poświęcenie pokarmów co godzinę od godz. 10.00 do godz. 14 włącznie. Dodatkowo o godz. 16.00. O godz. 15.00 zapraszamy na kolejny dzień Nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia. Liturgia Wielkiej Soboty rozpocznie się o godz. 20.00 poświęceniem ognia przy bocznym wejściu do Sanktuarium. Prosimy przyniesć ze sobą świece, jako że będzie odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PANA JEZUSA. Rezurekcja, czyli Msza święta na pamiątkę przybycia uczniów do Grobu Pana Jezusa będzie o godz. 6.00 rano z procesją eucharystyczną wokół kościoła ogłaszającą światu fakt Zmartwychwstania Pana Jezusa.
Liturgia Triduum Paschalnego jest bardzo bogata i owszem długa, ale jeżeli chcemy przeżyć Święta Paschalne w sposób duchowy, aby dokonała się w naszym życiu przemiana to może w końcu pierwszy raz w życiu weźmiemy udział w całym święcie Paschalnym, a nie jak to czyni wielu, że tylko przychodzą z koszyczkiem. Jeżeli tak chcemy przeżyć to szkoda czasu na jakiś zwyczaj czy folklor. Czy przeżyłeś w życiu choć raz całe święta Wielkanocne, które rozpoczynają się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i poprzez Wielki Piątek, Wielką Sobotę trwają do Niedzieli Zmartwychwstania Pana Jezusa a później są przedłużone oktawą Wielkanocną do Niedzieli Miłosierdzia Bożego?

7. Niech Dobry Bóg za wszelkie ofiary, które składacie błogosławi Wam we wszystkich sprawach codziennego życia i w duchowym rozwoju.

8. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich, którzy w tym tygodniu będziecie przeżywać swoje imieniny czy też urodziny. Życzymy doświadczenia tego, że Jezus żyje!

ks. kan. Bogusław Gurgul — proboszcz