20 marca – Niedziela Palmowa

Ogłoszenia

Autor:

 

 1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.
 2. Dziś o godz. 16.00 nabożeństwo gorzkich żali z ostatnią nauką pasyjną wygłoszoną przez ks. Rekolekcjonistę
 3. We wtorek nauka przed chrztami świątecznymi o godz. 19.00 w sali numer 2.
 4. W środę na godz. 18.00 zapraszamy chętnych aby przygotować Kaplice Adoracji na Wielki Czwartek i Grób Pański.
 5. 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy kalendarza liturgicznego wskazują na znaczenie dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, więc uroczystość tę obchodzić będziemy dopiero w poniedziałek po niedzieli Miłosierdzia Bożego, 4 kwietnia.
 6. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał, czynił lepszymi. Okazja do spowiedzi świętej od poniedziałku do Wielkiego Czwartku od godz. 7.00 do godz. 8.00 oraz od godz. 16.00 do 18.00. W Wielki Czwartek również po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę przez cały dzień z wyjątkiem liturgii wieczornej.
 7. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego Kaplicy adoracji (dawniej nazywanej „ciemnicą”). Adoracja potrwa do godz. 24.00 z możliwością spowiedzi św. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 7.00, a następnie adoracja będzie prowadzona przez przedstawicieli grup apostolskich naszej parafii według porządku wywieszonego w gablocie aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej.
 8. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00, wcześniej, bo o godz. 15.00 zapraszamy wszystkich parafian na drogę krzyżową. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 24.00 i przez Wielką Sobotę, aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia. Przy wyjściu ze świątyni można zaopatrzyć się w obrazki Jezu, ufam Tobie z tekstem modlitwy. Nowenna będzie odmawiana codziennie do Niedzieli Miłosierdzia o godz. 15.00.
 9. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Od godz. 10.00 do godz.  15.00 co pół godziny będzie odbywać się błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny potem o godz. 16.00, 17.00 i 18.00.
 10. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna (i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa wśród nas). Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą.
 11. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. PAMIĘTAJMY O ZMIANIE CZASU Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. inne Msze według porządku Niedzielnego.
 12. Podkreślamy mocno, że uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to tzw. Triduum Paschalne, które rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej i przez Wielki Piątek, Wielką Sobotę trwa do Niedzieli Zmartwychwstania. To JEDNO trwające trzy dni święto. Zachęcamy do udziału we wszystkich tych dniach.
 13. Caritas kontynuuje akcję pomocową. Przy wyjściu ze świątyni możemy nabyć wielkanocne paschaliki, cukrowe baranki i „chlebki miłości”. Zachęcamy do zabierania Torem Miłosierdzia by okazać innym swoje Miłosierdzie
 14. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *