9 kwietnia 2017 – Niedziela Palmowa

Ogłoszenia

Autor:

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który najpierw woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Módlmy się o ducha pobożności dla młodych ludzi.

2. Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat, w tym dniu przypada bowiem rocznica katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Wspominając tamte chwile, prośmy Pana Boga o to, abyśmy wreszcie nauczyli się wyciągać właściwe wnioski z każdej dotykającej nas lekcji historii.

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech te święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii – sprawmy aby święta nie były przejedzone, ale przeżyte duchowo.

4. W Wielki Czwartek celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz.18.00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Tam adoracja będzie trwać do godz. 24.00 z możliwością spowiedzi. Zachęcamy, aby w ten wieczór spożyć uroczystą wieczerzę na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Jezusa.

5. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jednego do syta. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W Wielki Piątek Droga Krzyżowa będzie o godz. 10.00, następnie w Godzinie Bożego Miłosierdzia o 15.00 rozpoczniemy Nowennę przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Ofiary składane podczas Liturgii będą przeznaczone na Grób Pana Jezusa w Jerozolimie. Przez cały dzień od godz. 7.00 rano będzie możliwość spowiedzi i adoracji Pana Jezusa w ciemnicy oraz możliwość adoracji Krzyża.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad Jego śmiercią. Błogosławieństwo pokarmów co pół godziny w godz. 10-14, a o 15.00 kolejny dzień Nowenny przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia. Adoracja Pana Jezusa w Wielką Sobotę z możliwością spowiedzi od 7.00 do Liturgii Wigilii Paschalnej.

7. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz.20.00 a gromadzimy się obok kościoła na Liturgię światłą..Na Liturgię Wielkiej Soboty przynosimy świece.

8. W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 rano Msza Święta rezurekcyjna w intencji Parafii. Następne Msze Święte o godz. 8.30, 10.00, 11,30, 13.00, 17.00 i 18.30 a o 15.00 kolejny dzień Nowenny przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia. W Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa nie będzie spowiedzi świętej.

9. Dziś można jeszcze nabywać świąteczne dekoracje z których dochód jest przeznaczony na Caritas i pomoc dla ubogich. Zachęcamy też do nabywania prasy katolickiej i płyt zespołu Music Emotion z muzyką pasyjną, która niechaj nam też towarzyszy w tych dniach w domach.

10. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Wam Drodzy za wszelkie Wasze ofiary i niech Pan Bóg błogosławiąc nam pomoże nam głęboko ten czas przeżyć. Zapraszamy Was Drodzy do udziału w Liturgii tego czasu oraz, osobistej adoracji, w ciągu dnia czy wieczorem.

SZCZĘŚĆ BOŻE!
ks. proboszcz Bogusław Gurgul

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *